Výstava fotografií pořízených mobilním telefonem, které zároveň byly v mobilním telefonu za pomoci četných aplikací editovány, Tábor mobilem, se koná v jihočeském Táboře v galerii Vodárenská věž v období od 6. do 31. července 2016. Autorem je Adam Kos, šéfredaktor webu iPhonefoto.cz.
Téměř každý dnes nosí ve svém mobilním telefonu více či méně kvalitní fotoaparát a minimálně nějakou momentku s ním čas od času pořídí. Tato výstava má za cíl ukázat, že i když optika mobilních telefonů (zatím) nedosahuje kvalit zrcadlovek, s dostatkem invence lze i z této fotografie vykouzlit zajímavé a poutavé snímky právě za pomoci mobilních aplikací.
Výstava, jejíž autorem je šéfredaktor webu iPhonefoto.cz Adam Kos, startuje ve středu 6. července a potrvá až do posledního dne v měsíci. Výstava je uskutečněna ve Vodárenské věži galerii města Tábor, od kterého dostala tato výstava podporu. Slavnostní vernisáž proběhne ve vinotéce U černého kocoura a zeleného stromu naproti galerii v den zahájení výstavy, a to v 17:00. Fotografie pro tuto výstavu zhotovil FOTOFAST.
O výstavě:
Trend dnešní fotografie je jasný. Od těžkých a nevzhledných krabic přecházíme ke štíhlým placičkám, které nosíme neustále při sobě a dokumentujeme jimi nejen život náš, ale i těch kolem nás. Jak říká jeden z prvních propagátorů mobilní fotografie Chase Jarvis:
„Nejlepší fotoaparát je ten, který máte vždy u sebe.“
Já s ním naprosto souhlasím. Nezáleží totiž na tom, čím fotografii pořídíte, ale jaká atmosféra z ní na vás dýchne, jaké ve vás vyvolá pocity právě dle toho, jaký rukopis jí vtisknete. Já svůj rukopis mám a onen moment zachycuji právě svým mobilním telefonem.
Jsem místním rodákem, v Táboře žiji a mám ho rád. Mé snímky jsou tedy hlavně o něm. Jsou o jeho památkách, o jeho kultuře, jeho zákoutích i podloubích, o jeho nezaměnitelné atmosféře, proměnách a i o přírodě kolem něho se nacházející.
Všechny snímky na této výstavě jsou vyfoceny telefony Apple iPhone 5 či Apple iPhone 6 Plus a jsou editovány v aplikacích Snapseed, VSCO, Mextures, Pixlr-o-matic, Tinned Cam, Tiled a Diana.
O autorovi výstavy:
Adam Kos v roce 2005 vystudoval strojařský obor na COP v Sezimově Ústí, který ho stále živí. V soběslavské pobočce firmy Motor Jikov Strojírenské je nyní na postu konstruktéra a podílí se na vývoji CNG stanice na stlačený zemní plyn pro pohon osobních automobilů. Technika ho zajímala vždy, zejména pokud se jednalo o mobilní telefony. Nikdy mu přitom tak úplně nešlo o to někomu se dovolat, jako využít toho potenciálu, jaký tyto moderní přístroje měly.
Začalo to sice už se Sony Ericssonem P990i, jakmile ale viděl iPhone od společnosti Apple, byla na světě dlouholetá láska. Ta ho také přivedla k redaktorské činnosti. Začínal jako redaktor internetového Apple magazínu Appliště, kde se později stal i jeho šéfredaktorem. První článek mu vyšel 18. 3. 2012 a pojednával o tom, jak si v aplikaci iPhoto vytvořit vlastní fotoknihu.
K Applišti v současné době vede i magazín o mobilní fotografii iPhonefoto, který v září 2014 s kolegou z Appliště Tomášem Svobodou převzal po předním českém fotografovi, vlastnícím několik cen Czech Press Photo, Tomáši Tesařovi. Pod jeho záštitou také pořádá workshopy mobilní fotografie. Je autorem iPhonefoto ebooku, který čítá více jak 150 stran s rady, tipy a triky pro mobilní fotografy.
Pravidelně přispívá rubrikou „fotosekce“ do technologického magazínu SuperApple, kde recenzuje mobilní aplikace a dává tipy a triky na určitou úpravu či editaci snímků. Zároveň srovná tři obdobné aplikace, z nichž vybere tu zásadní, kterou čtenáři doporučí. Pravidelně dopisuje i do časopisu Computer. Je redaktorem webu Life Hacking a externím redaktorem webu DIGIaréna. Jeho fotografie byla i na výstavě mobilní fotografie v polské Poznani.