V tomto článku se seznámíte se základními editačními aplikacemi pro krajinářskou fotografii v iPhone fotografii, jak udělat zajímavou fotku krajiny, které jsou nejlepší techniky a jaká úskalí vás mohou v ní mohou čekat.
Pro mnoho mobilních fotografů je vyfocení fotografie jen první částí procesu. Většina z nich dále pokračuje editací v některé z mnoha aplikací, které naleznete v App Store. Existují aplikace, které jen lehce doladí vaši fotku, nebo ty, které pomocí efektů fotografie úplně přemění. Jediným limitem ve fotografii by měla být vaše fantazie.
V App Store jsou tisíce aplikací pro editaci. Jediná rada, jak se dostat do procesu focení iPhonem je, stáhnout si pár nejznámějších „base“ aplikací, které použijete k dosažení své vize a zůstat u nich. Postupně si přečtete několik nejpopulárnějších aplikací a zjistíte, kterou z funkcí pro krajinu můžete používat právě u nich. Příkladem vám budou fotografie jednoho z nejvýznamnějších mobilních krajinářů Paula Moora.
Snapseed
Snapseed je jedna z nejlepších editačních aplikací na trhu a navíc je zdarma. Kompletní foto editor, který je rozdělen do dvou částí: první sekce se skládá z různých nástrojů na úpravu, které mohou předělat váš obrázek vylepšit v základních parametrech. Druhá část je tvořená z několika sekcí s filtry jako Grunge, Vintage, Glamour a Drama. Dále si můžete fotografii změnit do černobílé nebo v případě nebe zdůraznit HDR efektem.
Foto: Paul Moore
Při pořizování krajiny s dramatickou oblohou většinou skončíte s velmi tmavým popředím, protože fotoaparát si automaticky nastaví expozici tak, aby správně zachytil oblohu. Jedním ze způsobů, jak získat ztracené detaily v popředí, je použít jeden ze čtyř HDR filtrů v aplikaci Snapseed. Tyto filtry jsou vhodné pro různé situace a navíc s nimi můžete experimentovat, abyste zjistili, který z nich vám vytvoří nejlepší výsledky u fotografie, kterou upravujete. Stejně jako všechny nástroje, tak i filtry jsou ve Snapseed plně přizpůsobitelné. Což je dobrá věc, protože při výchozích nastaveních filtru může být efekt až příliš výrazný a může vést k nerealistickým výsledkům se spoustou digitálního šumu. Můžete efekt zmírnit a tím odstranit všechny problémy.
PhotoToaster
PhotoToaster je vynikající editační aplikace, která má zase kompletní sadu nástrojů pro úpravy. Mezi ty nejvýznamnější patří Effects Brushes, které najdete dotykem na ikonu štětce na obrazovce vpravo nahoře. První dvě možnosti v nabídce jsou FX Brushes a Lighting Brushes. Cílem FX Brushes je desaturování (odbarvení) nebo rozostření ploch ve fotografii tak, že vyberete efekt, který se vám líbí a „čmáráte“ po obrazovce tam, kde ho chcete použít. Dále například Soft Focus efekt, kterým můžete rozostřit oblohu a případně se zbavit nechtěného šumu.
Foto: Paul Moore
Efekt Lighting Brushes se hodí pro ztmavení nebo zesvětlení specifických ploch v krajině. Jak již bylo řečeno předtím, jedním z problémů při focení krajiny s oblohou je, že její jas může přelstít nastavení expozice a tím vést k velmi tmavým popředím v krajině. Tomuto jevu se můžete vyhnout, když si nastavíte neutrální expozici tak, aby obloha byla o něco méně jasná a popředí nebylo tak tmavé. Potom otevřete fotografii v PhotoToaster a použijete Lighting Brushes k zesvětlení popředí a ztmavení oblohy. Dostanete tak fotografii, která se přibližuje scéně, jež můžete vidět pouhým okem.
[appstore id=“433671262″ store=“CZ“ style=“infobox“]HandyPhoto
Další aplikací je HandyPhoto. Za zmínku stojí především jeden z jeho nástrojů s názvem Retouch. Ten můžete použít k odstranění různých zbytečností z fotografie, například větve na okrajích fotografie, odpadky na zemi nebo zbloudilá individua v záběru. Retouch je v tomto případě poměrně efektivní.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“598565205″ store=“CZ“ style=“infobox“]Juxtaposer
Někdy se můžete dostat do fáze, že se vám sice výsledná fotografie líbí, ale stále tomu něco chybí. Juxtaposer slouží ke kombinování několika fotografií, čímž vytváříte obrázky nové. Zajímavou vlastností tohoto titulu je, že umožňuje i odstranění pozadí fotografie a přenesení postavy z fotografie do dalšího obrázku. Lidi v krajině mohou pomoci k vylepšení celkové atmosféry fotografie a ačkoliv nemusíte mít vždy po ruce ochotného modela, s Juxtaposer si ho prostě „vykouzlíte“.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“292628469″ store=“CZ“ style=“infobox“]
Distressed FX
Distressed FX je perfektní aplikace pro ty, co si rádi přilepšují fotografie různými texturami. Je v ní velký výběr textur/filtrů, které se od sebe navzájem hodně liší, což se u ostatních podobně vzhlížejících titulů tak často nestává. Další výhodou této aplikace je, že každá z textur je nastavitelná, takže ji můžete zmírnit či zvýraznit podle libosti. Fotografii můžete doplnit třeba o ptactvo, jak vidíte na této fotografii.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“585702631″ store=“CZ“ style=“infobox“]AlienSky
Někdy vám prostě nestačí obyčejný záběr krajiny. V některých případech holt musíte jít do extrému a k tomu vám výborně poslouží právě AlienSky. V této aplikaci můžete přidávat měsíce, hvězdy, známé i neznámé světy, čímž ve výsledku vytvoříte neobvyklý, až surrealistický vzhled.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“519529254″ store=“CZ“ style=“infobox“]RainyDaze
RainyDaze je jedna z aplikací, které mají v podstatě jen jednu funkci. V této aplikaci můžete do obrázku přidat déšť. Množství kapek je v ní opravdu nekonečně mnoho, takže nemusíte chodit na foto vycházku do přírody v dešti, což by váš iPhone asi ani nevydržel. Fotografovat v dešti se nevyplácí ani z toho důvodu, že není dostatek světla, takže tato aplikace je nejen praktická, ale i vzhledem k množství bouřek a lijáků na výběr i vyloženě kreativní.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“473116056″ store=“CZ“ style=“infobox“]Tadaa SLR
Tato aplikace se tváří, že dokáže napodobit efekt hloubky ostrosti stejně, jako to dokážou DLSR. Když se opravdu budete snažit a chvilku si s aplikací pohrajete, ten efekt se dostaví. Musíte zamaskovat plochu, kterou chcete mít zaostřenou. Tam, kde jste nepoužili masku bude tzv. bokeh efekt. Tuto aplikaci rozhodně stojí za to vyzkoušet.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“724662909″ store=“CZ“ style=“infobox“]Lens Distortions
Tato aplikace je skvělá na doplnění různých odlesků a dalších odrazů v čočce. Nebo si můžete přidat efekt mlhy, čímž fotografii dodáte tajemno. Stejně jako u ostatních aplikací, které jsme zde už zmínili, i efekty mlhy jsou plně nastavitelné dle vaší potřeby.
Foto: Paul Moore
[appstore id=“938026822″ store=“CZ“ style=“infobox“]Představili jsme vám výběr ze zajimavých foto aplikací, které se hodí na tento typ krajinné fotografie. Existuje samozřejmě mnoho jiných aplikací (i jiných stylů krajinné fotografie), ale pokud jste ještě krajinu nikdy nefotografovali, tento výběr by se vám pro začátek mohl hodit. Až začnete vyvíjet svůj vlastní styl, najdete si taky své vlastní aplikace, které vám možná budou sedět víc. Nejdůležitější je, aby vás to bavilo. Všechna moc imaginaci!
Inspirace // Mobiography: iPhone photography tips