Možná jste o nich už slyšeli a pokud ne, je na čase si jich začít všímat. Originální pouzdra značky ThornCase pro iPhone a iPad jsou původním českým nápadem, která se na trhu objevila před několika týdny. Základním materiálem je kvalitní bambus zpracovaný nejprve ve Vietnamu, design a ruční výroba motivů pak u nás, tedy Made in Czech Republic. Ale popořádku. Všiml jsem si téhle značky už dříve. A viděl i několik recencí a upoutávek, například u kolegů z iHned.cz. A přiznám se bez mučení. Nejdříve jsem je trochu ignoroval. Přeci jen, s fotografováním tohle příslušenství nemá nic společného. Nakonec jsem ale neodolal. A tak slovo dalo slovo a já měl několik posledních dnů příležitost si pár kousků z nabídky ThornCase vyzkoušet a otestovat v „ostrém“ provozu. Mé dosavadní pouzdro Mophie tak skončilo v šuplíku a můj iPhone 5 ozdobil zánovní bambusový obal.
První, co mě překvapilo, byla kvalita zpracování. Měl jsem možnost testovat dva obaly pro iPhone 5 a jeden, který je univerzálním pro iPad verze 2,3 a 4. U telefonu jsem střídal dva různé typy pouzder schválně. To první, základní je totiž hladké, zatímco druhé na sobě mělo jeden z nabízených motivů s názvem Grim. Thorncase totiž nezůstává jen u základní, hladké varianty. Vybrat si můžete některý z autorských motivů od návrhářů značky, nebo si objednat svůj vlastní. Vzhledem k technologii (gravírování laserem), kterou tvůrci při zpracování používají, se vaší předlohou může stát i firemní logo, případně oblíbená fotografie.
Ale zpátky k mým postřehům při používání obalů v praxi. První den, dva jsem měl trochu problém si zvyknout na hladký povrch pouzdra pro iPhone 5. Třetí den už mi padlo do ruky jako ulité. Domnívám se, že za nejistotu při držení a používání obalu během prvních hodin může můj dosavadní návyk. Obal Mophie, který totiž běžně nosím, je pogumovaný a tudíž se k mé ruce pokaždé doslova „přilepí“. To je sice výhoda při manipulaci s telefonem na ulici, horší už je to v okamžiku, kdy telefon lovím z kapsy u kalhot nebo bundy. V případě hladkého bambusového povrchu jsem byl nejprve rozpačitý, dnes na něj ale nedám dopustit. Protože jsem zároveň testoval i typ pouzdra s motivem, je na místě poznament, že to mi v ruce „sedělo“ od začátku.
Hodně mě potěšilo i řemeslné zpracování a celá konstrukce, respektive propojení dvou oddělených částí pouzdra pro iPhone. Oba díly dokonale lícují a pasují k sobě. Stačí jen mírně přitlačit a iPhone vpluje do obalu jako po másle. Nijak náročné není ani jeho rozložení. Tenhle proces jsem během pěti dnů, co pouzdra používám, opakoval každý den asi 30-krát. Záměrně. Zajímalo mě totiž, jestli se změní „chování“ materiálu a zda přeci jen nenachytám výrobce na tom, že pouzdro najednou někde „nesedí“. Že se zkrátka vyvyklá. Marně. Tohle mají prostě zmáknuté dokonale.
Vydařeným doplňkem je i černá a jemná plsť, kterou výrobce vkládá do vnitřní části obalu. Jednak proto, aby zamezil poškrábání telefonu, a zároveň kvůli garanci, že obal prostě telefon dokonale obejme. Když už jsem zmínil slovo „poškrábání“, možná si kladete otázku, nakolik tahle věcička ochrání váš milovaný iPhone nebo iPad? No, položil jsem si ji také, ale švihnout o zem jsem se svým telefonem kvůli vám opravdu nezkoušel. Nicméně, jistá odpověď by tu byla. Včera ráno jsem trochu nešťastně zavadil o iPad na stole, takže přišel tolik obávaný přímý pád na zem. Výška asi metr, metr dvacet. No, do smíchu mi nebylo. Nicméně bambusový plášť náraz nejen, že ztlumil, ale navíc neutrpěl ani šrám. Z větší výšky bych ho ale neházel, že ano:-)
Pouzdra Thorncase nejsou jen praktická, ale i krásná. Design, který na první pohled nemusí na každého zapůsobit oslnivým dojmem, je při osobním kontaktu opravdu přesvědčivý. Alespoň mě si získal a musím říci, že takhle působivý doplněk jsem pro Apple zařízení už dlouho neviděl. A nyní k cenám. Základní „hladká“ verze pro iPhone vyjde zákazníka na 990,- korun. S některým z nabízených motivů je to zhruba o 300,- korun více. Pokud si budete přát vlastní motiv, počítejte s navýšemí ceny přibližně o 690,- korun. Záleží na individuální dohodě s výrobcem. Mírně vyšší je cena u iPadu Mini a nejvyšší logicky u iPadu 2,3 a 4 (tady je součástí ceny a dodávky i SmartCover). Pro poslední model iPad Air aktuálně konstruktéři nový obal teprve připravují. Zdá se vám, že cena je příliš vysoká? Nemyslím. Každý kus projde řemeslným zpracováním a vcelku náročným procesem při výrobě (včetně olejování nebo voskování a vysychání), než se dostane k zákazníkovi. Tady si prostě připlácíte za skvělý materiál, ruční práci a originalitu.
Podtrženo, sečteno. Thorncase ve své kampani často hlásá, že „je jiný“. Ano, skutečně se liší od všech běžně prezentovaných pouzder, zvlášť v té záplavě laciných plastových obalů za 200, 300 nebo 400 korun, které někdo vylisoval v obří továrně a přivezl v kontajnerech. A vylepšit tenhle fake nemůže ani v poslední době stále populárnější „hobby“ některých prodejců, kteří nabízejí tyhle laciné šmejdy s potiskem vašeho vlastního obrázku. Tím to rozhodně nezachrání.
Kompletní nabídku značky Thorncase si můžete prohlédnout ZDE. Myslím, že tam můžete najít tip na originální vánoční dárek.