Web iPhonefoto je o mobilní fotografii – zejména té provozované na mobilních telefonech iPhone. Ty jsou úzce spjaté i s desktopovou platformou OS X. Aplikace Photos, či chcete-li Fotky, nahradila v nové verzi OS X dobře známé iPhoto a jejím úkolem je kromě jiného správa archivu vašich fotografií na Macu. Jak se zachovat, když dochází místo na disku vašeho počítače a fotografií je příliš?
Knihovna fotografií uložená na iCloudu
Pokud zapnete ve Photos volbu Knihovna fotografií na iCloudu, žádné místo neušetříte. Fotografie z počítače se sice v plném rozlišení nakopírují na iCloud, ale v počítači zůstanou. Až po zaškrtnutí volby Optimalizovat úložiště na Macu dojde k tomu, že fotografie a videa v počítači se zmenší (sníží se rozlišení, RAW se nahradí JPEGem a zvýší se komprese), originály v plném rozlišení zůstanou na iCloudu a vy nějaké místo ušetříte. Kolik přesně, záleží na struktuře vašeho fotoarchivu.
Výhodou tohoto řešení je, že máte ve svém počítači k dispozici celý archiv, bezproblémově funguje synchronizace s ostatními zařízeními přes iCloud a nemusíte se o nic starat. Nevýhodou je, že už nemáte u sebe fyzicky uložené fotografie a videa v plném rozlišení (originály) a tudíž se například ani nezálohují do Time Machine. Jste tak vydáni na pospas iCloudu.
Knihovna Photos na externím disku
Druhou možností je mít knihovnu Photos uloženou na externím disku. Stejně jako v případě iPhoto či Aperture toho jde dosáhnout velice snadno. Stačí spustit Finder, ve vaší domovské složce najdete v podsložce Obrázky/Photos knihovnu a jednoduše ji myší přetáhnete na externí disk. Poklepáním myší na knihovnu v nové lokaci knihovnu otevřete a Photos si zapamatují její nové umístění. Pokud budete mít pouze jednu knihovnu Photos, tak se bude bez problémů synchronizovat s iCloudem kdykoli, kdy bude externí disk připojený k počítači.
Výhodou takového řešení je maximální úspora místa v interním úložišti. Fotografie pak na interním disku nezabírají doslova nic, je zachována synchronizace s iCloudem a je jen na vás, zda budete mít na externím disku knihovnu s originály nebo s optimalizovanými náhledy. Nevýhodou je, že pokud nebude externí disk připojený k počítači, zcela ztrácíte možnost s fotografiemi pracovat.
Odkazované originály mimo knihovnu
Aplikace iPhoto a Aperture uměly i kompromisní řešení, kdy na interním disku jsou uloženy zmenšené náhledy fotografií a na externím disku originály v plné kvalitě. S ohledem na zpětnou kompatibilitu i Photos něco takového znají, ale bohužel poměrně nešťastným způsobem.
Pokud do Photos naimportujete knihovnu iPhoto či Aperture s odkazovanými soubory, tak Photos tuto strukturu převezmou, ale ztratíte možnost odkazované fotografie synchronizovat do iCloudu. Proto v menu pod Soubor – Konsolidovat najdete možnost odkazované originály do knihovny přesunout.
Pokud chcete při importu originály ukládat mimo knihovnu, tak musíte v Předvolbách na záložce Obecné vypnout položku Import: Zkopírovat položky do knihovny Fotek. Pokud tak učiníte, tak od tohoto okamžiku při nových importech originály zůstanou tam, kde jsou a do knihovny se uloží pouze odkazy. Opět platí, že takové fotografie nejdou synchronizovat s iCloudem a hlavně se velice komplikuje jakákoli manipulace s nimi.
U fotografií, jejichž originály už v knihovně jsou, není možné je zpětně přesunout mimo knihovnu. Obecně se tak dá říct, že Apple očekává, že tuto možnost nebudete používat aktivně a jejím úkolem je pouze zajištění zpětné kompatibility. Odkazované soubory jsou komplikací, která práci s Photos velice komplikuje a znemožňuje jednoduchou synchronizaci s iCloudem.
Co je nejlepší?
Hodně záleží na tom, kolik fotografií máte a jakým způsobem je chcete používat. Každé z uvedených řešení má své výhody a osobně považuji za šťastnější první dvě. Odkazované soubory velice komplikují práci s fotografiemi a zejména jejich synchronizaci. Pokud se chcete dozvědět o optimalizaci knihovny víc, můžete přijít na můj kurz Photos.