Hned v prvním bodu základních rad v našem iPhonefoto workshopu mobilní fotografie jeho účastníky nabádáme, aby nikdy nepoužívali digitální zoom. Pokud jste i vy někdy měli digitální zoom potřebu použít, s příslušenstvím Olloclip Telephoto + CPL Lens už nebudete.
Společnost Olloclip má na trhu s fotografickým příslušenstvím už dlouhou historii. Vždyť své první předsádky a objektivy pro telefony iPhone začala vyrábět již od jejich verze s označením 4. Konkurence se jej snaží dostihnout, avšak Olloclip je stále jasným lídrem. Svědčí o tom také jeho portfolio, které se nespokojí s jednou sadou objektivů, ale nabízí jich hned několik a stále se rozrůstá. O novince Active Lens a pouzdru olloCase jsme vás ostatně na stránkách iPhonefoto již informovali.
Balení malé, obsah bohatý
Recenzovaná sada pojmenovaná TELEPHOTO + CPL LENS obsahuje mimo značného doprovodného obsahu teleobjektiv, který vám fotografovaný objekt či scénu dokáže 2x přiblížit a kruhový polarizační filtr (CPL), který dá výslednému snímku živější barvy a redukuje nežádoucí odrazy a odlesky. Oba objektivy přitom můžete použít i spolu. Polarizační filtr totiž lze nasadit na teleobjektiv. Díky dodávané redukci jej použijete také na ostatní objektivy značky Olloclip (4-in-1).
Vystouplá čočka nových iPhonů konstruktérům tohoto příslušenství asi příliš vrásek neudělala. V konečném důsledku je tak na vnitřní straně jen drážka, kvůli správnému ustavení předsádky na telefon. Nasazuje se a sundává stejně snadno, jako předchozí varianty. S iPhony 6 a 6 Plus je nyní konstrukce odladěna tak, že set můžete použít i na čelí kameru, což s předchozími generacemi možné nebylo.
Olloclip Telephoto + CPL Lens je praktické příslušenství od osvědčeného výrobce, u kterého se jen musíte rozhodnout, zdali jej za tu cenu řádně využijete.
Co se balení týče, byl jsem opravdu překvapen, co všechno na mne z relativně malé krabičky vypadlo. Mimo samotných objektivů se v ní totiž nacházejí ještě tři barevné kombinace krytu Olloclip setu, kryty čoček, šňůrka na krk či právě k připevnění na samotný kryt a také dva sametové sáčky, které mi během celého testování dobře posloužily i jako čistící hadříky k odstranění nečistot a mastnoty jak z telefonu, tak z čoček.
Z čeho jsem ale příliš moudrý nebyl, byly dvě plastové záslepky. Popis na nich přítomný už mnohé napověděl, kdyby však náhodou někdo stále tápal, v návodu se všechno dozví. Jedná se o výstelky, které umožňují univerzálnost produktu. Jedna je určena k použití s iPhone 6, druhá zase k použití s iPhone 6 Plus. Pokud nepoužijete žádnou, nebude vám na telefonu sedět přesně a vaše snímky budou nekvalitní. V této variantě se pak ještě používá v kombinaci s již zmíněným krytem olloCase. Její vkládání a vyjímání ze setu ale není zrovna jednoduchou záležitostí.
Dlouhý, široký, bystrozraký – doslova
Existují sice již mobilní telefony s optickým zoomem jejich fotoaparátu, pořád se ale jedná spíše o nepříliš vzhledné exoty. Pokud tedy nechcete používat digitální přiblížení – jako že nechcete, a potřebujete scénu přiblížit ještě před jejím zachycením, přičemž z nějakého důvodu nemůžete udělat krok blíže, nabízí se tak použití teleobjektivu od Olloclipu.
Ten vám scénu dvakrát přiblíží a vy tak budete fotografovanému objektu blíže při zachování plného rozlišení snímku. Při snímání kupříkladu rozlehlé vodní hladiny se pak nesmírně hodí použít teleobjektiv i s polarizačním filtrem, který dodá snímku živé barvy a zároveň eliminuje rušivé odlesky. Sada se však hodí i pro použití v portrétní fotografii a při pořizování videozáznamů.
Nejlepší fotoaparát je ten, který nosíte stále s sebou.
Ukázkové snímky byly pořízeny telefonem iPhone 6 Plus a nativní aplikací Fotoaparát. Při jejich snímání nebyla upravována expozice. Snímky neprošly žádnou postprodukcí, jen byla zmenšena jejich velikost.
Zdrojový snímek je bez úprav, byl jen vybrán ostřící bod na hlídající surikatu.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu. V porovnání se zdrojovým snímkem je dobře vidět, o kolik je k fotografovanému objektu blíže. Všimnout si můžete rozostření po stranách snímku. Tímto neduhem trpí i širokoúhlý objektiv, který je obsažen v sadě Olloclip 4-in-1.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu a polarizačního filtru (CPL). Fotografie tím dostala teplejší nádech.
Zdrojový snímek je bez úprav, byl jen vybrán ostřící bod na puštíka.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu. Opět je zde evidentní rozostření po stranách snímku. To je přítomno na všech fotografiích, které jsou tímto objektivem pořízeny. Vypořádat se s tím můžete třemi způsoby – buď z toho uděláte přednost, což může být vhodné zejména u portrétní fotografie (podtrhnout to můžete ještě za pomoci aplikace Snapseed a editace Rozostření objektivu), nebo snímek oříznete do poměru stran 1:1, či použijete vinětaci.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu a polarizačního filtru (CPL). Dosáhlo se zde přesně opačného efektu oproti snímku surikat. Zde filtr fotografii halí do studenějších barev.
Zdrojový snímek je bez úprav.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu. Rozmazání po stranách snímku nijak nevadí, protože ty jsou stejně nezajímavé.
Snímek byl vyfocen za použití teleobjektivu a polarizačního filtru (CPL). Je zde více kontrastu, snímek vypadá živěji a jednoznačně lépe.
Zdrojový snímek je bez úprav.
Ta samá scéna s polarizačním filtrem.
Ta samá scéna bez polarizačního filtru s použitím teleobjektivu.
Záleží tedy jen na vás, jestli si myslíte, že tuto sadu využijete. Osobně v ní shledávám velký přínos pokud fotografujete pouze mobilem a chcete být blíže všemu dění. Jen musíte dopředu počítat s tím, že kraje snímku budou neostré. Je-li to zápor, záleží na individuálním posouzení. Produktu tak lze vytknout hlavně jednu věc, kterou je vyšší cena.
Plusy:
- Bleskové použití
- Příkladné zpracování
- Bohatý obsah balení
Mínusy:
- Cena
Za poskytnutí produktu děkujeme společnosti Olloclip.
Název: OLLOCLIP TELEPHOTO + CPL LENS
Cena: 99,99 €
Rozměry: výška 27,43 mm, šířka 56,39 mm, hloubka 34,8 mm; hmotnost 36,85 g
Pro modely: iPhone 6, iPhone 6 Plus
Barva: černá