Noir Photo app – černobíle a rázně

Noir Photo app foto 1Nedostatek času, zdá se, dočasně opět zažehnán, tudíž je chvíle na další novinky a tipy ze světa iPhone fotografie:-) Tentokrát jsem ve svém iPhonu vylovil jednu z mých oblíbených app pro černobílou fotografii. Dostal jsem v poslední době několik emailů, zda bych se mohl v některém z příspěvků zaměřit právě na aplikace pro Black&White snímky a jejich zpracování. Vtěsnat všechny zásadní informace do jednoho článku by bylo ale hodně obsáhlé. Proto vám slibuji, že čas od času se budu více věnovat cíleně této kategorii. Tentokrát můj tip míří k aplikaci Noir Photo. Už sám její název některým z vás může napovědět, jakým směrem se při tvorbě vydáme. Ano, filmoví fanoušci tuší. Styl Noir ve fotografii se nepochybně inspiroval filmařským světem a žánrem Film Noir, který byl populární v první třetině, až polovině minulého století. Ostatně, více vám napoví Wikipedie v odkazu ZDE. Aplikace Noir Film je ryzím pokračovatelem zpracování obrazu, který se vyznačuje silným kontrastem. A pomyslným ignorováním ideální a vyvážené expozice. Tedy žádné dokonalé nasnímání světel, stínů a tónů. Princip je jasný. Obrázky posouvat do ostrých přechodů a výrazně černých a bílých ploch. Siluety vítány !

A přesně tohle umožňuje i velmi dobře postavená app Noir Photo, která se vyznačuje skvělým uspořádáním ovladačů a možností výběru z několika pomocných stylů pro zpracování obrazu. Zásadní je, že nějčastěji s ní nepřetváříte celou plochu fotografie, ale především některé části, kde chcete zvýraznit nebo naopak potlačit světla a stíny. I to je důvod, proč se tahle technika hodí spíše pro černobílé snímky. V barvě by to zkrátka nefungovalo tak jednoznačně.

Celý proces přitom ovládáte především vy. A to tím, jak nastavíte vybraný „editační“ prostor pomocí nastavitelných bodů a jakéhosi „lasa“, které můžete někteří z vás znát třeba z programu Photoshop pro stolní počítače. Pomocí kontaktních bodů a dotykových gest prsty dokážete při opakovaném trénování snadno a rychle vybrat konkrétní plochu nebo i detail fotografii, s níž později pracujete. A zásadně tak ovlivnit vinětaci. Pomyslný výřez části fotografie lze měnit až do extrémních úprav. Pracovat se s celým procesem dá ale i velmi jemně. Nejen díky zmiňovaným ovládacím bodům, ale také třem „listovacím“ posuvníkům vlevo dole na displeji iPhonu. Ačkoliv všehny ovladače působí až velmi jednoduše, lze pomocí nich vytvářet neuvěřitelně silné zásahy a změny v obraze nebo jeho části.

Pokud vás omrzí jen černobílé zpracování, jsou k dispozici i varianty s tónováním do sépiové, stříbrné, modrošedé, světlezelené, ale i dalších odstínů.

Noir Photo sice stojí trochu více, zaplatíte za ni 2,69,- eur, nicméně je třeba brát v potaz, že si kupujete univerzální app, která funguje nejen pro iPhone a iPod Touch, ale také tablet iPad. Pokud vás tenhle nástroj zaujal, ke stažení viz odkaz do App Store.

P.S. App podporuje v případě iPhonu maximální rozlišení 2592×2592 px. U iPadu je to rozlišení 2048×2048 px. Očekával bych ale, že autoři app brzy provedou update a možnosti ještě vylepší.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/noir-photo/id429484353?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]