Jedna z nejrychleji rostoucích mikrofotobank na prodej obrázků, ale i vektorové grafiky – DepositPhotos, před časem velmi aktivně vstoupila i na trh s mobilní fotografií. Online nákup a prodej prodej snímků, které může autor posílat přímo z mobilního telefonu, zkouší již delší dobu několik různých společností. Připomeňme si třeba švédský startup FOAP či méně známou mikrofotobanku PocketStock. Nebo nedávno spuštěný projekt UPLO. Bylo proto jen otázkou času, kdy se o tento segment začnou vážně zajímat i silní hráči. A DepositPhotos mezi ně rozhodně patří. Takhle rusko-americká společnost před časem vydala a před několika dny provedla update v aplikaci Clashot, která je určena výhradně uživatelům operačního systému iOS, v tomto případě zejména majitelům iPhonů a iPodů Touch. Myslí to s prodejem mobilních fotografií vážně ?
Clashot app si můžete stáhnout bezplatně a registrace do systému autorů není nijak složitá. Jedná se o dobře nastavený nástroj (bez možnosti úprav snímků) s přehledným menu. Navzdory tomu, že je pouze v anglickém jazyce, zorientuje se v něm každý. Databáze fotografií, které jsou výhradně z iPhonů a iPodů, má i svůj web, jehož BETA verzi si můžete prohlédnout ZDE. Pokud začnete zkoumat celý projekt podrobně, zjistíte, že jeho postavení a uvedení do provozu stálo patrně dost velkou sumu peněz. Otázkou je, kdy lze počítat s návratností.
Nikoliv proto, že by majitelé iPhonů málo fotografovali. Naopak. A dokonce si myslím, že budou mít stále větší chuť své snímky i zhodnotit. V případě služby Clashot ale zatím pochybuji o nějakých větších prodejích, protože drtivá většina snímků, které jsem mohl vidět, je podle mě těžko prodejná. A to především kvůli mizernému obsahu, nikoliv kvalitě dat. Spousta registrovaných autorů totiž posílá do systému jinak vcelku dobře vymyšlené a nastavené mobilní fotobanky kompozičně i obsahově nepoužitelné motivy a záběry. Možná se pletu, ale osobně bych spoustu z nich v pozici editora nekoupil – byť za velmi směšnou cenu – ani pro amatérský web. Úroveň fotografií je zkrátka velmi nestálá a roztříštěná. To ale neznamená, že časem se nezlepší. Zvlášť, pokud by se DepositPhotos rozhodla nasadit na výběr použitelných obrázků k prodeji kvalitní fotoeditory.
Tady je třeba ovšem také zmínit, že hlavním cílem fotobanky je získávat od mobilních fotografů především obrazový materiál z kategorie EDITORIL. Tedy aktuální a nevšední záběry, které můžou být na trhu dobře obchodovatelné i přes nízkou „řemeslnou“ i obrazovou kvalitu. Příklad: Pokud budete mít to štěstí a na dovolené vyfotíte při rybolovu ruského prezidenta Vladimíra Putina, jak se zrovna chlubí svým úlovkem, ručím vám za to, že takový snímek – byť bude extra špatně vyfocený – obletí svět a váš honorář se může vyšplhat i na zajímavou částku.
Když už jsme u toho zisku, mějte na paměti, že takzvané mikrofotobanky zpravidla prodávají fotografie a vektorovou grafiku za výrazně nižší ceny (prostřednictvím kreditů) a tudíž z nich máte malý zisk. Pokud se vám jich ale podaří „otočit“ v prodeji větší objem a počkáte si několik let, může to přinést slušný výdělek. Bohužel, v ČR jsme v tomto ohledu oproti zbytku světa trochu v nevýhodě. Pokud vím, tradičně se od nás či ze Slovenska prodávají dobře hlavně pamětihodnosti.
Aby jste se více ponořili do toho, jak vlastně model mikrofotobank funguje, doporučuji se podívat na web Petra Václavka. Ten má podle mě v naší kotlině nejvíce zkušeností a ke všemu se celou problematikou zabývá už přes pět let.
Z větších, ryze zpravodajských agentur, má ve svých databázích fotografie z mobilů například iProfimedia nebo GettyImages. Příležitostně pracuje s iPhone fotografií na úrovni kvalitního zpravodajství slavná agentura VII, jejímž členem je i česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl. „Sedmička“ nejčastěji prezentuje iPhone snímky svých dvou dvorních fotoreportérů Rona Haviva a Eda Kashiho. O nedávných námluvám ze strany legendární agentury Magnum Photos, která by ráda přizvala do svých řad fotoreportéra a vášnivého propagátora iPhone fotografie Michaela Christophera Browna, ani nemluvě. Ostatně, psal jsem o tom v předchozím příspěvku ZDE.
Pokud si chcete vyzkoušet aplikaci Clashot, stačí si ji ZDARMA stáhnout a provést odpovídající kroky k registraci. Viz Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/clashot/id572266787?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]