Tadaa…!!! Tramtada… Tadaa…:-) Tohle se vážně povedlo. S aplikacemi pro sdílení fotografií se v poslední době doslova roztrhnul pytel. Úspěch dnes již legendárního INSTAGRAMU inspiroval desítky dalších vývojářů po celém světě. A každý z nich doufá, že část fanoušků fenoménu sdílení fotek z mobilních platforem, zláká právě na svůj projekt. Jeden z posledních pochází z dílny německých tvůrců v Hamburku a dostal velmi vtipný název TADAA.
Němce v poslední době zachvátila ve vztahu k fotografování mobilními telefony skutečná horečka (iPhone 4 tam má vysoké prodeje). Působí tam desítky aktivních iphone fotografů a bloggerů. A hitem je také touha fotografie sdílet a podělit se s nimi nejen na místním trhu, ale rovnou v mezinárodním měřítku. Nelze se proto divit, že v tak silné komunitě a v zemi s vysokým počtem obyvatel, někdo přišel s nápadem vyvinout podobnou službu a zacílit na dychtivé a hravé mobilní fotografy. A je třeba napsat, že dva hlavní tvůrci projektu – Nikolas Schoppmeier a Friedemann Wachsmuth mířili do správně. Tadda vás na první zaujme a strhne. Z osobního, asi dvoutýdenního testování, mohu říci, že je zkrátka návyková.
A to nejen proto, že jako autor mám díky nastavení rozhraní a funkčnosti systému téměř neprodleně zpětnou vazbu. Líbivá a lákavá je aplikace i na pohled, což má na svědomí designer Waldemar Vegelin původem z Kazachstánu, ale s portfoliem a záběrem po celém světě. Oproti doposud nejpopulárnějšímu Instagramu jako uživatel narazíte na jednu novinku. A sice možnost výběru v hodnocení ostatních fotografů. Kromě tlačítka líbí tu totiž je k dispozici i volba nelíbí. Jistě, pro někoho je to detail, ale některé tvůrce zkrátka tahle možnost volby baví a zaujala. Tradiční lze nazvat funkci Followers (odběratelé vašich nově uložených fotografií) a Following (ty, které se rozhodnete blíže sledovat vy). Vedle těchto dvou funkcí se na displeji zobrazuje i počet vašich nahraných snímků.
V základním nastavení je pochopitelně také možnost volby profilové fotografie a základních informací o vás. Skvěle se je vyřešena základní strana, kde se zobrazují svisle ve třech plovoucích sloupcích snímky za posledních 12 hodin, ve druhém sloupci za 36 hodin a ve třetím, úplně vpravo nově příchozí autoři. Příjemná je i možnost vést rozhovor s propojeným uživatelem u každé z jednotlivých fotek. Skvělé mi připadá i zobrazování hodnocení – palců nahoru či dolů a komentářů. O nich má každý tvůrce přehled nejen po otevření zobrazení aplikace vpravo nahoře (kde vyskakuje číslo s počtem hodnocení z malého černého cylindru), ale už na základní ploše, respektive ikoně aplikace na displeji, kde se počty aktivit zobrazí číslem. Je to stejné, jako když se vám na iPhonu zobrazí třeba počet přijatých SMS nebo emailových zpráv na základní ploše a konkrétní ikoně. Hezky vyřešili vývojáři i zobrazení počtu bodů, které každý uživatel za ohodnocené fotografie dostává. Svižné je i listování fotografiemi a to i v okamžiku, kdy se člověk ocitne v závislosti na pomalejším 3G připojení. Že je toho na vás pořád málo ? Tak potom ještě jeden bonus navíc. Každý z uživatelů aplikace Tadaa má současně přidělený svůj fotoblog, který získá už tím, že se přihlásí pod svým jménem nebo přezdívkou a začne nahrávat fotografie z telefonu. Já osobně jsem například ten svůj pojmenoval pod jedním ze svých pseudonymů pro sociální sítě – poulicnifotograf.
Nakolik se bude nové sdílecí síti na fotografie Tadaa dařit, ukáže čas. Už nyní je ale jisté, že má velmi dobře našplápnuto a Instagram a jemu podobní se musí mít na pozoru. K hamburskému projektu se na iPhonefoto.cz za čas vrátíme. Ostatně, už nyní chystáme větší srovnávací test právě aplikací pro sdílení fotografií… Že jich není dost ? Instagram, Piictu, EyeEm, IPA, Tadaa… Zkrátka je jich více, než si myslíte. Svět miluje sdílení. Tadaa je ke stažení ZDARMA. Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/tadaa-hd-pro-camera/id410005685?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]