V tomto článku se zaměříme na vytváření černobílé fotografie. Mnozí z vás si určitě řeknou, že je to krok zpět, ale vězte, že umělci zbožňují černobílou fotografii. Můžete vytvářet emotivně silné fotografie, kde zdůrazníte světla a stíny ve vzájemném kontrastu, tvary, linie a textury.
Jestliže si někdo myslí, že vytvoří černobílou fotografii jednoduše tím, že odbarví barevný snímek, tak se hluboce mýlí. Umění černobílé fotografie spočívá v úplně jiném pohledu na svět. Je to hlavně o světlech a stínech.
Pořízení fotografie
Můžete použít nativní Fotoaparát v iPhonu, nebo jako já, použít svou oblíbenou aplikaci. V mém případě to je aplikace Camera+. Použiju bezztrátový formát TIFF. Při pořizování snímku se zaměřte hlavně na světla a stíny. To, co by na barevné fotografii nevypadalo dobře – konkrétně místa s přepalem, bude na ČB fotce vypadat dobře kontrastně. Hledejte výrazné přechody mezi světlem a stínem. Například prosvítající slunce mezi stromy v lese. Když se na pořízený snímek podíváte v jeho barevné podobě, nemusí vypadat dobře, to ale není na škodu, protože s ním budete pracovat dál.
Editace – převod do ČB
Pro editaci můžete použít základní úpravy v aplikaci Fotky, nebo použít vaši oblíbenou aplikaci k editaci. Já použiju svůj oblíbený Snapseed. Nejprve fotku doladím, Snažte se použít maximální kontrast, zvýrazníte tím přechody mezi světlem a stínem. Následně aplikaci převedu do ČB formátu. Já půjdu ještě dál a budu si hrát s použitím filtrů. Najednou zjistíte, že z modré oblohy není mdlá šedivá plocha, ale ponuře tmavá, hrůzu nahánějící obloha. Pohrajte si s doladěním, tak aby jste vytvořili co nejzajímavější snímek.
Editace – barevný nádech
Jestliže chcete dát fotce zajímavou patinu, můžete jí celou obarvit. Konkrétně mám na mysli barevný nádech celé fotky. Třeba oblíbená sépiová dodá snímku patřičnou patinu. Hodně zajímavě vypadá kovově modrý nádech. Můžete také použít přechod mezi jednotlivými barvami.
Editace – kolorování
Další metodou zpracování ČB fotografie je její kolorování. Ona už to ale není ČB fotografie, ale je barevná, nebo alespoň její část. Tuto metodu používá slavný fotograf Jan Saudek. Jeho díla ale nejsou o digitální fotografii, je to značně z jiného soudku. Můžete si ale něco podobného vyzkoušet i na displeji svého mobilního telefonu.
Editace – patina
Jestliže chcete ČB, nebo okolorovanou fotografii udělat ještě zajímavější, přidejte jí patinu historickou. V aplikaci Snapseed to jde jednoduše, vyberete volbu Stará klasika, případně Retrolux, kde přidáváte i škrábance a další vady typické pro historické fotografie. Výhodou je, že můžete ovládat sílu aplikace daného filtru na fotografii.
Černobílá fotografie je prostě zcela jiný pohled na svět a tak (černobíle) se musíte dívat na svět při stisknutí spouště fotoaparátu – mobilu.
Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše díla třeba v našem fotostreamu.