Jak fotit města

Žijeme v nich, plno z nich známe, koukáme na ně na fotkách, víme, jak vypadají jejich dominanty a přitom vůbec netušíme, co se v nich ukrývá. Není těžké vzít si průvodce, zjistit v něm, co je v daném městě za nejzajímavější místa, a pak si je postupně projít.

Tímto způsobem bohužel město nikdy nepoznáme, neuvidíme jeho opravdovou tvář. Musíme vnímat ulice, lidi, kteří jimi procházejí a jen tak se toulat všemi zákoutími, objevovat a pozorovat i běžné věci, které ke každému městu patří. Takhle se nám naskytne plno situací, kterých bychom si jinak nevšimli a tím i spousta možných námětů pro fotografii. Pokud chceme co nejpřesvědčivěji zdokumentovat nějaké místo, musíme začít u těch nejběžnějších věcí.

Lidé, kteří tam žijí, dané místo utvářejí. Jim musíme věnovat nejvíc pozornosti a zároveň respektu tak, abychom nenarušovali něčí soukromí. Dále bychom měli vnímat město, jako nějaký soubor objektů, které spolu fungují. Sledujte jejich tvary, linie a všelijaké útvary, které ve spojení se světlem vytváří.

Neexistuje jednoznačný postup, jak město správně zaznamenat, protože pokaždé si pro nás přichystá něco nového. Nesmíme ho přestat pozorovat. Jak následně s fotkami naložit v postprodukci záleží na dané situaci a hlavně atmosféře, kterou chceme na fotkách zvýraznit.

Pokud jde o chladné betonové město, bude lepší zvolit spíše nevýrazné barvy tak, abychom potrhli jeho strohost. Naopak jiná města si budou žádat opak, když budeme chtít vyzdvihnout jejich energii. Je to na vás a vždy se vyplatí experimentovat. Já osobně používám především aplikaci VSCO Cam, hlavně kvůli tomu, že filtry, co nabízí působí ve většině případech přirozeným dojmem, který mám u tohohle druhu fotografie rád. Určitě jsou i další podobné aplikace, ale VSCO mi plně vyhovuje ovládáním i možnostmi úprav, které nabízí.

Jaké tipy pro úpravu tohoto žánru fotografie máte vy? Podělte se s nimi v komentářích.

Tags from the story
, , ,