Pouze iPhone 7 Plus, díky svému systému duálních objektivů, může vytvářet fotografie v režimu Portrét. Neznamená to nic jiného, než že rozmaže pozadí objektu a samotný objekt nechá ostrý. Jak toho ale docílit u starších iPhonů?
Hloubka ostrosti je jednoduchá fyzika. Tato vlastnost je tvořena díky vzdálenosti snímače fotoaparátu od fotografovaného objektu a velikostí otvoru (clony), kterým dopadá na snímač světlo. Přitom platí, že čím je vzdálenost od objektu kratší, je hloubka ostrosti menší a čím je otvor propouštějící světlo na snímač větší, tím je také menší hloubka ostrosti. Nemalou zásluhu na co nejmenší hloubce ostrosti má také velikost snímače.
Zrcadlovky s full frame snímačem a velmi světelnými objektivy tak mohou docílit extrémně malé hloubky ostrosti. To jsou ty fotografie, na kterých je focen třeba portrét a ostré vidíte pouze oči. Nos nebo uši už jsou mimo hloubku ostrosti a rozmažou se. Takové fotografie iPhonem vyfotit nelze. Teda za předpokladu, že je později nedoladíte v některém z fotografických editorů a rozmazání nepřidáte ručně. To je ale vždy vidět a nemusí působit přirozeně.
Když budeme chtít vyfotit iPhonem (kromě iPhonu 7 Plus) objekt a oddělit jej od pozadí právě hloubkou ostrosti, musíme postupovat následovně. Nejprve se přiblížíme co nejvíce danému objektu. Tak blízko, jak jen ho můžeme zaostřit. Už v tuto chvíli byste měli vidět rozmazané pozadí.
Clona se na iPhonu regulovat nedá
Clonu a tedy množství světla dopadajícího na snímač iPhonu regulovat nemůžeme. Ta je neměnná, protože se v tak malém těle telefonu nedokáže vměstnat lamelová clona, která by světlo tímto způsobem regulovala (nachází se ve všech výměnných objektivech k zrcadlovkám). Odpadá nám tak jedna důležitá veličina. I tak se ale u nejnovějšího iPhonu 7 setkáme s clonou f/1,8, což je hodnota, kterou lze nalézt na objektivech s pevnou ohniskovou vzdáleností a řada profesionálních fotografů fotí už jen s nimi.
Velikost snímače také neovlivníme a musíme si vystačit s tím, který inženýři do iPhonu dali. U profesionálních zrcadlovek dosahuje jeho plocha mnohonásobku toho v iPhonu a nemusíme na něj vůbec myslet. Je daný a nic nenastavujeme.
Z toho tedy vyplývá, že jedinou možností, jak docílit fyzické hloubky ostrosti při fotografování iPhonem, je přiblížení se k fotografovanému objektu. Je to sice omezená možnost oproti zrcadlovkám, ale funguje vždy.
Zdroj fotografií: 9to5mac.com