Dvanáct základních tipů pro každého mobilního fotografa

V dnešní době může každý vzít svůj mobilní telefon a kdykoliv pořídit fotografii. Abyste ale udělali doopravdy kvalitní fotografii, měli byste dodržovat alespoň pár základních pravidel.

Používání iPhone jako fotoaparátu je snadné, když budete dodržovat několik zásad, jakými jsou zaostření, expozice, složení a úpravy fotografií. Níže několik základních technik, který by měl každý mobilní fotograf vědět.

 

Čistá čočka fotoaparátu

Váš iPhone máte při troše štěstí v pouzdře, nebo ho nosíte jen různě po kapsách. Pokaždé, když budete chtít pořídit fotku, měli byste očistit optiku – čočku fotoaparátu. Není totiž nic horšího, než upatlaná čočka. Snižujete tím množství světla dopadajícího na čip a to nemluvím o rozostření snímku a nežádoucích smítkách na výsledné fotografii.

 

Nastavení zaostření

Toto je asi nejdůležitější věc na kterou si dát pozor. Není totiž nic horšího než rozostřená fotografie. U iPhonu stačí jednoduše ťuknout na objekt, který má být zaostřen, o vše ostatní se postará automat. Pokud se objekt pohybuje, klikněte na objekt těsně před tím, než pořídíte fotografii. Jestliže chcete udělat doopravdy zajímavou fotografii, pak pozadí rozostřete v nějaké dostupné aplikaci pro úpravu fotografií.

 

Ruční úprava expozice

Expozice určuje jak světlý nebo tmavý bude výsledný obraz. Není vždy ideální nechat expozici na automatice dle zaostření na daný objekt. To platí hlavně ve špatných světelných podmínkách. V iOS 8 umožnil Apple ruční ovládání expozice fotoaparátu. Při zaostřování na objekt stačí poklepat na displej, než se vedle čtverce objeví ikona sluníčka, pak stačí prstem jednoduše přejet nahoru nebo dolů a tím upravit expozici dle potřeby.

Expozice

 

Nepoužívejte zoom

iPhone má funkci zoom, kterou jednoduše aktivujete sevřením nebo rozevřením prstů na displeji. Není to však optický zoom, ale digitální. To znamená, že fotoaparát udělá pouze výřez ze snímku. To se projeví na jeho kvalitě, která bude jednoduše příšerná. Jděte tedy blíže k objektu, který chcete vyfotit, nebo si oříznutí proveďte až sami v editačním programu.

 

Svůj telefon držte v klidu

Držet iPhone v klidu při fotografování je důležité zejména při focení za horších světelných podmínek. iPhone jednoduše vykompenzuje horší světlo prodloužením doby osvitu čipu. Silně doporučuji použití stativu a samospouště.

20150208_140636

 

 

Pravidlo třetin

Správné zaostření a nastavení expozice je důležité pro vytvoření dobré fotografie. Bez správné kompozice nebude výsledná fotografie vypadat dobře. Kompozice je to umění, které dělá fotografii zajímavou. Jednou z technik je pravidlo třetin. Jednoduše použijte zobrazení mřížky v nastavení fotoaparátu (Nastavení, Obrázky a Fotoaparát, Mřížka) a stěžejní objekt fotografie umístěte mimo střed displeje.

Mřížka

 

Linie

Linie mohou být dalším užitečným nástrojem jak udělat zajímavou fotografii. Jednoduše pomocí vodících linek (např. koleje) svedete pozornost na hlavní objekt fotografie. Ještě zajímavější jsou pak sbíhající se linie v dálce do jednoho bodu. Nemusí to být vždy jen přesně určující linie, ale může ji tvořit i stromová alej či živý plot.

IMG_0472

 

Pohled z různých úhlů

Vždy byste se měli umět podívat na ústřední objekt fotografie z netradičního pohledu. Vyzkoušejte udělat snímek tím, že položíte iPhone o hranu na zem. Máte tím hned pohled z mravenčí perspektivy, kde objekt v dáli vyfotíte skrze stébla trávy. Opak je pak selfie fotografie, která se většinou pořizuje z ptačího pohledu, ideálně s efektem rybího oka.

 

Rušivé pozadí

Dávejte pozor, aby pozadí nebylo zajímavější, než ústřední objekt fotografie. Pokud se tak stane, zkuste v editačním programu převést fotografii na černobílou. Nebo udělejte fotografii ze spodního pohledu a do pozadí tak dostaňte co největší množství oblohy.

 

Pořiďte několik snímků

Pokud vidíte scénu a říkáte si: „To by byla ale dobrá fotka“, udělejte si hned několik snímků z různých úhlů pohledu i vzdáleností. V klidu domova si pak vyberete tu nejlepší fotku.

 

Panorama

Jsou případy, kdy fotoaparát Vašeho iPhonu prostě neudělá fotku, jakou si představujete. Jednoduše nedostanete do záběru vše, co jste chtěli. Máte možnost použít nástavcové širokoúhlé objektivy, jako jsou například ty značky Olloclip, nebo jednoduše aktivujte režim panorama. Do záběru tak dostanete mnohem více objektů a fotka bude zajímavější.

IMG_0285

 

Nekombinujte mnoho způsobů úprav

Neměli byste to přehánět s úpravami fotografie. Dělejte jen takové úpravy, co vylepší fotografii a ne ji zničit. Ze špatné fotografie se vynikající fotka pomocí úprav neudělá nikdy. Existují sice výjimky, ale pak už se nejedná o fotografii, ale o jiný druh umění.

IMG_0221

 

Zdroj: iPhone Photography School