Apple představil iPhone Xs, Xs Max a Xr. Jak budou fotografovat?

Apple ve středu 12. září představil novou generaci telefonů iPhone Xs, Xs Max a Xr. Vylepšení přišlo po všech stránkách, ale možná menší, než byste čekali. A to zejména u fotoaparátu.

Všechny tři modely spojuje jejich nekompromisní výkon, který obstarává čip A12 Bionic. Ten je navíc inteligentní. Co se tedy vnitřního hardwaru týče, je jedno, po kterém modelu byste sáhli. Zbytek se ale razantně liší. Model Xs je totiž osazen 5,8palcovým Super AMOLED displejem, Xs Max 6,5palcovým displejem téže specifikace a Xr pak má 6,1palcový LCD displej.

Co se komfortu pořizování a editace fotografií týče, je tak Xs Max jasným favoritem. Bohužel v nejvyšší konfiguraci, tzn. s 512GB pamětí vás vyjde na 43 tisíc Kč. Oproti němu iPhone Xr je se základní 64GB pamětí již za 22 tisíc. A i když má displej větší než Xs, jeho technologie ho značně limituje. Navíc nemá duální fotoaparát.

 

Nová éra fotografie? Ale kdeže

Apple říká, že je optika v nových modelech kompletně nová. Ať se ale jedná o ten nebo ten model, každý má 12megapixelový čip skládající se ze šesti členů se světelností f/1.8. Specifikace je tedy na chlup stejná jako u rok starého modelu X, jen je přítomen dvakrát rychlejší snímač.

Varianty Xs a Xs Max pak mají ještě 12megapixelový tele objektiv se clonou f/2.4. Ani zde se tedy nic nezměnilo. Zachována byla i optická stabilizace, která je přítomna i při nahrávání videa klidně v kvalitě 4K. To nově umí pořizovat stereo zvuk. Zachován zůstal i stejný čtyřdiodový TrueTone blesk.

Při prvním pohledu se tak zdá, že se s optikou nové generace prakticky nic neudálo. Zásadní novinky se však odehrávají pod povrchem. Nově představené iPhony totiž umí fotografovat v režimu Smart HDR, které je o poznání rychlejší a s lepšími výsledky. Na svědomí to má právě umělá inteligence čipu A12 Bionic s Neural Enginem.

Ten se stará i o správné vykreslení portrétového režimu, který by měl nově podávat ještě lepší výsledky a navíc si jeho míru rozostření můžete sami určit v nativní aplikaci Fotky. Tato možnost je však dostupná jen novým modelům (což díky aplikacím z App Store těm stávajícím ani nevadí).

 

Černý kůň iPhone Xr

Díky tomu, že má iPhone Xr jen jeden objektiv, dalo by se soudit, že portrétový režim neumí. Chyba lávky, umí. Vděčí za to právě chytrému čipu a neurálnímu enginu, které bokeh do fotografie dokreslí. Ano, nemá sice možnost dvojnásobného přiblížení, opravdu to ale vadí? Paradoxně by tak mohl modely Xs překonávat.

Nové iPhony nedisponují pohyblivou clonou, jako třeba Samsung Galaxy S9+. Jejich teleobjektiv tak má fixně danou hodnotu f/2.4. Chcete-li s jejich duálním fotoaparátem pořídit portrétový snímek, vždy je pořizován s dvojnásobným přiblížením a s řečenou clonou. Díky jedinému objektivu u modelu Xr s clonou f/1.8 ale budou snímky vždy pořízeny s clonou f/1.8, čili je zřejmé, že výsledek by měl být prostě lepší. Jediné, na čem tedy bude záviset, je, jak si s takovou fotografií poradí software. Jak je však dobře známo, Google Pixel to zvládá velice umně.

 

Portrétové nasvícení

Apple ale sám naznačuje omezení tohoto řešení. Portrétové nasvícení, které přidává snímku různé světelné efekty, nabízí pět různých možností. V iPhonu Xr ale budou dostupné jen tři. Alespoň co se hlavní kamery týče. Budete-li si tedy chtít hrát s portrétovými fotografiemi s možností využít všech možností, je třeba fotit TrueDepth kamerou.

Ta je ve všech modelech telefonů shodná a stejná je i s iPhonem X. Jen jí byla trochu vylepšena rychlost. Sečteno podtrženo, nové iPhony po jejich fotografické stránce nejsou ničím převratným. Nemají pohyblivou clonu, nemají rozlišené objektivy na RGB ani na monochromatický, nemají ani tři na jedné straně. Vadí to ale? To se teprve ukáže s prvními snímky, které budou pořízené někým jiným, než Applem. Vše pak jistě zhodnotí i odborníci v DxO Mark, kteří nám dají jasný rezultát.

Zdroj fotografií: Apple.com