Proč (ne)chtít iPhone XR kvůli možnostem jeho fotoaparátu

V pátek 26. října začíná distribuce telefonu iPhone XR. Máte-li na něho zálusk, počítejte s daným omezením a možná i jednou výhodou.

Telefony iPhone patří mezi špičku fotomobilů. Ostatně novinka v podobě modelu iPhone Xs Max zaujímá druhou příčku v renomovaném testu DxO Mark. Protože obsahuje totožnou optiku, co menší model Xs, dá se předpokládat, že ten na tom bude shodně. No jo, co ale iPhone XR? Ten přece jen nějaké ty kompromisy už má.

Pokud pominete všechny rozdíly, zejména v horším displeji a menší RAM paměti, je zde omezení i co se jeho fotoaparátu týče. Apple nás na Keynote a ve všech reklamách ujišťuje, že i on pořizuje brilantní záznamy, a hlavně poskytuje i portrétní režim (i když bez tolika studiových nasvícení). Má to ale háček. Chybějící teleobjektiv je ale možná ten nejmenší. Kdo totiž vědomě fotografuje na modelech Plus či X s 2× optickým přiblížením? Kvůli kvalitě fotografie se vždy vyplatí udělat ten krok kupředu, a teleobjektiv využívat jen s Portrétovým režimem a případně u videa.

 

Jen na osoby

Portrétový režim a jeho rozostřené pozadí vyluzuje prostě a jednoduše líbivé fotky. Oku profesionála z toho možná ukápne slzička, běžný uživatel se ale u takového snímku tetelí blahem. V modelech Plus a X/Xs takový snímek vznikne kombinací snímků z obou objektivů. U modelu XR přišel Apple s tím, že díky obsaženému čipu A12 Bionic s Neural enginem dokáže i on fotografovat v portrétovém režimu, i když je osazen jediným hlavním objektivem.

Software pozadí portrétované osoby dokáže i zde rozostřit stejně dobře, jako v dražších modelech značky. Důležité zde však je to slovní spojení „portrétované osoby“. Chcete-li s iPhonem XR v režimu Portrét fotografovat cokoli jiného, než osoby, máte smůlu. Aplikace Fotoaparát totiž musí ve scéně rozeznat tvář. Pokud se tak nestane, snímek s bokeh efektem se nepořídí. A tím se dostáváme k tomu zásadnímu sdělení – chcete portrétovým režimem fotografovat své domácí mazlíčky? Či květiny, hmyz, nebo prostě cokoli jiného? Ano? Tak s XR máte smůlu.

 

Něco špatné je pro něco dobé

Pokud však toto překousnete a na hru Applu přistoupíte, paradoxně budou portrétové snímky, na kterých je obsažena osoba, lepší než ty z TOP modelů značky. Alespoň tak říkají první redaktoři různých magazínů, kteří již měli s iPhonem XR co dočinění. A proč tomu tak je? Clona jeho jediného širokoúhlého objektivu je f/1.8, clona u teleobjektivů modelů Plus je f/2.8, u ostatních X pak f/2.4.

Za zhoršených světelných podmínek tak podává iPhone XR mnohem lepší výkon, a to díky tomu, že zvládne pojmout více světla najednou. Tím mají jeho fotky také méně šumu. A teď babo raď. Absenci teleobjektivu jistě oželí každý. Na to, zda vám pak vadí portrétovat jen osoby, či chcete mít širší pole působnosti, si musíte odpovědět sami.

Jak se tedy na portrétový režim v iPhonu XR díváte vy? Vadí vám jeho omezení? Napište nám to do komentářů pod článek.