3 tipy pro mobilní editaci fotografií

V tomto článku se budu věnovat problematice mobilní editace fotografií přímo v zařízení, ve kterém byly pořízeny. Alternativ a možností je celá řada, osobně však budu vycházet z vlastní praxe. Níže si tedy můžete přečíst mé 3 tipy pro mobilní editaci fotografií.

Pořízení fotek

Jestliže chcete kvalitní snímek, se kterým chcete dále pracovat, zapomeňte na ztrátový formát JPG. Měli byste se poohlédnout po aplikaci, která pořizuje snímky v bezztrátovém formátu, obyčejně RAW, nebo TIFF. Výsledné soubory jsou datově náročnější, jenže umožňují z fotky doslova vytáhnout data, které JPG formát prostě nikdy nebude umět.  Já používám aplikaci Camera+. Jedná se sice o aplikaci, ve které můžete fotky i editovat, ale k tomu účelu používám jinou. Aplikace navíc umožňuje nastavení fotoaparátu jako na klasickém foťáku. Můžete ovládat clonu, čas závěrky, citlivost, vyvážení bílé a manuálně ostřit. Další zajímavou vychytávkou je Makro režim.

[appstore id=“329670577″]

 

Úprava fotek

Zde je nepřeberná spousta aplikací, mezi kterými najdete doslova  zbytečnosti. Je zapotřebí sáhnout po aplikaci, která zvládá úpravu bezztrátového formátu. Já používám aplikaci od Googlu, Snapseed. Má tu výhodu, že nepřijdete o originální snímek, aplikace umí vytvořit kopii, nebo se umí vrátit kdykoliv v úpravách zpět. Navíc si některé kroky pamatuje a při příští úpravě snímku vám je automaticky nabídne. Tady bych chtěl podotknout, že každý fotograf má svůj vlastní styl, který ho charakterizuje a neustále ho zdokonaluje?.Aplikace Snapseed vám to umožňuje prakticky bez kompromisů. Tím ale nechci říct, že neexistují lepší, nebo dokonalejší aplikace, proto budu určitě rád, když mi do komentářů uvedete vlastní tipy na aplikace, které používáte vy.

[appstore id=“439438619″]

 

Sdílení

K čemu by vám byla sebedokonalejší fotka, kdybyste jí měli jen sami pro sebe. Ano, budete mít radost z vašeho dílka, ale co z toho. V dnešním digitálním světě je naštěstí spousta možností, jak svoje díla dostat na veřejnost a vytvořit si tak jméno. Máte tak větší šanci, že si vás někdo všimne a v lepším případě se může z vašeho koníčka stát zdroj obživy. Přímo k tomu se nabízí sociální sítě. Asi nejznámější je Facebook, jenže ten se hodí na sdílení momentů ze života. Existují ale skupiny, které se věnují přímo fotografování. Jako příklad uvedu skupinu Hipstamatic People a Fotografujeme, post. Max 2 foto denně. Jednoduše publikujte svoje dílo a v komentářích máte zpětnou vazbu od sledujících kolegů. Z toho byste měli čerpat pro svůj další rozvoj a nikdy kritizovat přispěvatele za jejich názor. Na Faceboobk můžete sdílet v podstatě přímo z galerie fotografií.

[appstore id=“284882215″]

 

Další hodně známou sociální sítí je Instagram. Umožňuje sice i editaci fotek, ale pouze ve formátu JPG. Pokud máte díla na vyšší úrovni, pak určitě použijte sofistikovanější síť, například 500px.

[appstore id=“471965292″]

 

Obecně však platí, že byste si měli budovat svojí pověst. Toho ale nedocílíte tím, že budete sdílet každou nesmyslnou fotku. Sdílejte pouze to nejlepší, co si myslíte, že máte. Sdílejte postupně a pravidelně. Doporučuji denně jednu fotografii, ne víc. Budete koukat, kolik lidí si vás v digitální síti všimne a kolik vám přibude nových sledujících.

[appstore id=“389801252″]

 

A jaké jsou vaše oblíbené aplikace? Můžete se pochlubit v komentářích pod článkem.