Ani už nevím, kolikrát jsem tuhle otázku dostal. Dá se iPhonem fotografovat sport? Na workshopech a při diskusích s kolegy-fotografy, zpravidla argumentuji, že ano. Zároveň ale vždycky dodám, že to má své hranice. Logicky. Vždycky přeci záleží nejen na tom, jaký typ fotopřístroje na konkrétní žánr používáte, ale také co a jak chcete zaznamenat. Hranice jsou různé a já rád fandím všem autorům, kteří se je snaží posouvat nebo bořit. Jedním z mých oblíbených tvůrců, který ukázal, že i akční sportovní scény jde zaznamenat smartphonem (byť s použitím speciálního příslušenství), je třeba fotoreportér Dan Chung. Vzpomenete si ještě na jeho legendární a odvážnou fotosérii z posledních olympijských her, kterou vloni publikoval na fotoblogu britského deníku The Guardian? Že ne? Zkuste si ho připomenout ZDE. Překvapivě se tehdy o něm psalo i v českých médiích, která jinak mobilní fotografii až na výjimky spíše ingorují. Dan Chung byl asi jedním z prvních sportovních fotoreportérů, který rozpoutal polemiku nad tím, nakolik má mobil typu iPhone šanci konkurovat drahým, profesionálním zrcadlovkám. O to ale přeci nejde. Za mnohem důležitější považuji to, o čem jsem se už zmínil. Že se někdo snaží bořit hranice, experimentovat a hledat nové cesty. A je mi jedna, zda k tomu použije Nikon, Canon nebo iPhone, nebo jestli postupuje metodou pokus a omyl.
Podobně, jako Chung, je mi sympatický i „sporťák“ Brad Mangin. Americký fotograf na volné noze, který má rád spoustu věcí, ale jestli něco opravdu miluje, potom je to baseball. Fotí ho už přes 20 let a jeho snímky často publikuje třeba slavný magazín Sports Illustrated. Brad dlouhodobě spolupracuje s řadou amerických klubů a nevynechá prakticky žádný ligový zápas. A právě během soutěží vznikla jeho slavná série Instant Baseball, kterou autor vytvořil a postupně také publikoval na svém profilu sociální sítě Instagram, kde má přes 46 tisíc fanoušků. Nejznámější z celé kolekce je série portrétů baseballových hráčů, kterou zveřejnila řada periodik.
Obal knihy Instant Baseball od Brada Mangina a Pedro Gomeze
Mangin, který odkládá svůj Canon a obří teleobjektivy jen výjimečně, si tak vyzkoušel právě onu „jinou“ cestu. Později dostal dokonce několik objednávek na focení iPhonem od slavného magazínu The New Yorker, výběr svých Instagram snímků publikoval také v knize, kterou pojmenoval stejně, jako původní koleci – Instant Baseball. Koupit si ji můžete v elektronické verzi TADY, stojí necelých sedm eur.
A jak vlastně tenhle bodrý americký fotoreportér s iPhonem pracuje? Některé ze svých postupů prozradil před časem během rozhovoru a v instruktážním videu, které s ním připravil populární web PhotoShelter.com. Pokud jste o něm nikdy neslyšeli a hledáte zajímavou (i když placenou) mezinárodní službu na prodej vašich fotografií, možná vás bude zajímat. Prozradím jen, že jednou z nejoblíbenějších aplikací, které Brad Mangin pro editaci svých snímků používá, je například skvělá Dynamic Light. Z filtrů na Instagramu potom nejčastěji sází na Lo Fi, Earlybird a Hefe. Ostatně, více se o autorovi i jeho práci můžete dozvědět z rozhovoru, který publikoval PhotoShelter na svém blogu TADY. Dále na jeho osobním webu ZDE a právě v přiloženém videu, které může inspirovat nejen začínající, ale i pokročilé iPhone fotografy. Je to zkrátka jako při jakémkoliv jiným stylu fotografování. Najděte si téma a zkuste z něho „vytěžit“ co nejvíce. Ať už se zrcadlovkou v tašce nebo iPhonem v kapse:-)
Odkazy na některé z oblíbených aplikací Brada Mangina najdete zde:
[appstore id=“422494924″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“439438619″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“389801252″ store=“CZ“ style=“infobox“]