Street photography či pouliční fotografie je pro mnoho lidí stále oříškem. Již několikrát jsem od fotografů slyšel, že mají strach, nebo že se stydí tento žánr vůbec fotit. Zde tedy najdete pět tipů, které vám mohou pomoci.
Co když mě někdo uvidí? Nebudou mi nadávat? Co když to vyfotím špatně? Je pravda, že pouliční fotografie je styl, který má svá specifika. Na druhou stranu, kde jinde máte možnost fotit tolik různorodných předmětů, situací, emocí či jen obyčejný život na ulici. Žádný ateliér nemůže nahradit městský ruch.
1. Fotografujte jako Fantomas
Velkou výhodou fotografování iPhonem je to, že je velmi nenápadný a lidé mnohokrát ani nepostřehnou, že je fotografujete. Zkuste si na ulici vyjít s velkou zrcadlovkou a širokoúhlým objektivem. Rázem vás lidé začnou obcházet velkým obloukem a při zvuku závěrky budou uskakovat.
Na iPhonu stačí jen vypnout zvuk. Stejně tak snadno můžete skrýt obrazovku fotoaparátu – dvojitým kliknutím na tlačítka Domů spustíte multitasking a zarolujete v aplikacích. Následně stačí zmáčknout tlačítko hlasitosti a iPhone fotí jedna báseň. V tu chvíli přichází i magické kouzlo okamžiku, kdy nevíte, jak výsledný snímek bude vypadat. Podobně můžete využít i různé maskovací kryty či dálkovou spoušť prostřednictvím sluchátek. Stačí jen zmáčknout středové tlačítko.
2. Nezoomujte
Pamatujte si: na iPhonu a ani jiném mobilním zařízení se nevyplácí používat digitální zoom, tedy měnit ohniskovou vzdálenost, laicky řečeno přiblížit si fotografovaný objekt. Nejen, že fotka ztrácí na kvalitě, ale většinou se vám ani stejně nepodaří dobře zachytit.
Jednoduché pravidlo tedy zní, vždy běžte co nejblíž k fotografovaném objektu. U pouliční fotografie by se rozmezí ohniskové vzdálenosti mělo pohybovat okolo pětadvaceti až padesáti centimetry. Zkrátka, čím blíž půjdete, tím lepší fotku získáte.
3. Černobílá versus barevná fotografie
Většina profesionálních iPhone fotografů, kteří se specializují na street photography fotí většinou černobílé snímky. Když se podíváte na záběry Richarda Kociho Hernandeze (@koci), v drtivé většině spatříte černobílé fotografie z různých temných zákoutí, doplněné o stíny, vinětaci, čím na vás budí celkově depresivní dojem.
Na druhou stranu každý z nás máme jiný vkus a jiné fotografické oko. Co se líbí mě, nemusí se zalíbit ostatním. Z toho důvodu fotografujte tak, jak to cítíte. Veselejší atmosféra si jistě zaslouží barvu, například hrající si děti na pískovišti a podobně. Naopak temné ulice velkoměst vypadají lépe v černobílém provedení. Stejně tak můžete vyzkoušet pestrou nabídku filtrů a různorodých aplikací. Za všechny se jistě hodí zmínit například populární Hipstamatic a jeho černobílé filtry.
4. Dvakrát přemýšlejte než zmáčknete spoušť
Vždy, když něco fotíte, přemýšlejte o tom, co fotíte. Jistě mi dáte za pravdu, že někdy je lepší udělat dva snímky připravené, než deset o ničem. Nejen, že si ušetřítě čas s následnou editaci a třídění, ale i mnohem více si procvičíte fotografické oko. Opět jedno staré pravidlo říká, že nezáleží čím fotíte, ale jak u toho myslíte.
Takže, než na ulici začnete něco fotit, v klidu se porozhlédněte, uvědomte si, kde se nacházíte, co chcete zachytit, jaký výsledný dojem by fotografie měla mít a přemýšlejte o vhodné kompozici. Počkejte si na vhodný moment, kdy se objekt dostane do požadovaného místa a teprve potom zmáčkněte spoušť. Ušetříte si tak spousty starostí a zbytečných snímků, které stejně v závěru smažete.
5. Kraďte jako umělci
Vypůjčil jsem si název a motto knihy Austina Kleona, jelikož toto heslo platí i ve fotografování. Pokud nevíte, co fotografovat, inspirujte se. Sledujte na sociálních sítích nejlépe hodnocené uživatele, prohlížejte si magazíny, hledejte na webu a koukejte kolem sebe. Najděte si vzory lidí, kteří se pro vás stanou každodenní inspirací. Sledujte jejich práci, kompozici a snažte se je napodobovat. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám podaří zachytit životní snímek. Kreativitě se meze nekladou a pokud naleznete svůj styl, držte se ho.