Fanoušci Hipstamatic fotografie a především uživatelé sociální sítě Oggl se dočkali krátce před koncem loňského roku překvapení. Její tvůrci představili významný update na verzi 2.0, která je doslova nabitá spoustou změn, vylepšení a „vychytávek“. Než je všechny odhalíte, chvilku to trvá. Jisté je, že nová koncepce síti Oggl prospěla. Osobně jsem z ní nadšený a troufám si tvrdit, že vývojáři díky ní přilákají spoustu nových uživatelů. Mimochodem, Oggl u mě vede od začátku. Zdá se mi zkrátka lepší a zajímavější, než třeba Instagram, Starmatic, EyeEm, Flickr nebo Streamzoo.
Vypíchnout některou ze změn v aktuální verzi aplikace a označit ji za klíčovou, je obtížné. Proto alespoň pár postřehů k těm nejdůležitějším, které vám pomůžou při orientaci v novém uživatelském prostředí. Tak například: Až doposud jste byli zvyklí, že u fotografií na síti Oggl nemělo význam vypisovat tagy (štítky). Na to teď zapomeňte. Všechno je jinak. Nově je určitě uvádějte, protože se to vyplatí. Zvýší se šance, že právě vaše snímky uvidí více uživatelů.
Dříve jste mohli sledovat fotografie, jak postupně „naskakují“ v hlavní sekci Global. Nebo jste si prohlíželi příspěvky těch, které jste se rozhodli pozorovat. Dále tu byla možnost vybrat si a sledovat nejoblíbenější sekci, tedy feed „What’s Hot Today“, kde se zobrazovaly snímky, co v krátké době po zveřejnění získávaly nejvíce lajků. Pokud se ale váš příspěvek dříve nedostal do What´s Hot Today, zpravidla velmi rychle zapadl. A vidět ho mohl bohužel jen malý okruh uživatelů sítě. V aktuální verzi aplikace to zůstává, ovšem ve vylepšené podobě a s důležitými změnami, díky kterým se vaše fotografie můžou dostat na „lepší“ pozici a k většímu počtu fanoušků. K dispozici je i nadále editorský výběr, tedy takový „sestřih“ nejzajímavějších fotografií. Dále sekce fotek pořízených klasickou app Hipstamatic, a také skupina fotografií, u nichž uživatelé využívající aktuálně přidané objektivy a filmy. Nově přibyla řada tematických okruhů (kategorií), které si můžete libovolně vybírat a přispívat do nich.
Asi největší novinkou je, že každý autor si může vytvářet vlastní, tematicky laděné kolekce a alba fotografií, na které při prohlížení narazíte a chcete mít ve svém portfoliu. Každou z vytvořených sekcí lze snadno umístit na „homepage“ vašeho profilu. Stejným způsobem tam umístíte i alba a kolekce od jiných uživatelů, které se vám líbí. Tip pro vás: Obrovské množství rozmanitých kategorií najdete ve vyhledávací sekci. Ať už je to black&white, art, nature, abstract, streetstyle, animals, architecture, vehicles nebo portraits. Nabídka je opravdu pestrá a vlastně „nekonečná“. Fotografie ale můžete hledat třeba i podle lokací jednotlivých měst (Londýn, Toronto, Chicago, Praha) a podle již zmíněných tagů. Na první pohled to může působit trochu chaoticky, ale časem si zvyknete a zjistíte, že vybrat se dá opravdu to nejzajímavější.
Za velkou „vychytávku“, která mě mile překvapila, považuji v nové verzi Oggl funkci sledování fotografií vašich followerů z Instagramu. Ano, přímo od konkurence:-) Je to díky možnosti propojení vašeho stávajícího instagramového účtu s profilem na Oggl. Instagramové fotky navíc můžete z Oggl také hodnotit, zobrazují se tu dokonce i komentáře ! Z Oggl se dá také přímo „přeskočit“ rovnou na Instagramu. Ocenil jsem, že nově můžu kterýkoliv snímek v rámci Oggl lajkovat poklepáním na celou jeho plochu podobně jako na Instagramu. Už se zkrátka nemusíte strefovat prstem na malou ikonku srdíčka, jako dříve. Zajímavá je možnost rozšířit si osobní údaje v nastavení vašeho profilu a celkově ho tak „vytunit“.
V Oggl 2.0 i nadále zůstává zachována funkce nahrávání fotografií z galerie Camera Roll. Je to jedna z mála věcí, se kterou mám problém stejně jako celá řada skalních uživatelů sítě. V původní, první verzi aplikace, totiž bylo možné prezentovat jen fotografie pořízené mobilem a prostřednictvím aplikací Hipstamatic nebo Oggl. Znamenalo to jasně vymezené a stejné „startovní podmínky“ pro všechny. Ať už šlo o autory z řad amatérů nebo o slavné profesionální fotografy. Myslím, že to mělo pro všechny větší půvab. Z ohlasů a reakcí v diskusích uživatelů po celém světa je možné vyčíst, že právě tohle „omezení“ vyvolávalo pocit jedinečnosti a originality ve srovnání s konkurencí. Bohužel, vývojáři byli jiného názoru a umožnili i přenos a prezentaci snímků, které autoři pořídili jinde a jinak, než prostřednictvím aplikací Oggl a Hipstamatic. Objevit se tam proto můžou i fotografie pořízené třeba zrcadlovkou, což je podle mého názoru škoda. Osobně fandím hodně žánru mobilní fotografie a domnívám se, že právě Oggl měla striktně zůstat u svého původního konceptu. Je to samozřejmě věc názoru a téma na delší diskusi.
Oceňuji nicméně, že u každé z fotografií lze rozpoznat její „původ“ a zjistit tak, zda ji uživatel sítě do aplikace Oggl importoval nebo vyfotografoval právě pomocí Oggl nebo Hipstamatic. Osobně při hledání a hodnocení jednotlivých autorů v rámci sítě preferuji neimportované fotografie. Oggl v nové verzi si každopádně zaslouží vysoké hodnocení a velkou pozornost. A to nejen díky funkcionalitě, ale i tradičně originálnímu designérskému zpracování.
Odkaz na aplikace Oggl a Hipstamatic v App Store zde:[appstore id=“640339204″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“342115564″ store=“CZ“ style=“infobox“]