Vítejte u prvního dílu naší nové rubriky FOTOŠKOLA, v níž se vám pokusíme alespoň 1x za týden přinést jednoduchý postup a ukázky editování fotografií ve vybraných aplikacích. Zatímco někdy si vystačíme pouze s jednou app, jindy můžeme kombinovat dvě nebo více dohromady. Nečekejte žádné složité konstrukce ani návody. Spíš základní kroky a nápovědu k tomu, jak z některých obrázků udělat obrázky jiné, pokud možno atraktivnější. Kouzlo je především v hledání „autorského rukopisu“. Proto se nebojte v iPhone fotografii experimentovat. A námi doporučené tutoriály berte, prosím, spíše jako pomůcku. Čím dříve se vydáte vlastní cestou a začnete experimentovat i hledat, tím více vás může nový žánr ve fotografii uchvátit. Držím vám v tom palce. A těším se na vaše reakce, názory a připomínky, které můžete napsat vždy pod konkrétní díl a nebo na našem Facebook či Twitter profilu. Díky za to !
V dnešním úvodním dílu jsem se rozhodl použít ukázku z focení a editace pomocí 3 aplikací – Hipstamatic, Glaze a Snapseed (odkazy na ně najdete tradičně na konci článku). Jednak proto, že jsou známější a tudíž na ně mohli narazit i ti z vás, kteří teprve začínají. A také kvůli tomu, abych v pilotním dílu prezentoval snadný a rychlý postup. Ke složitějším tutoriálům se dostaneme později. Níže uvedený postup krok za krokem je zároveň rozšířenou verzí editace, kterou jsem nedávno na požádání připravil pro čtenáře IN magazínu Hospodářských novin. Tady ho máte:
1. Nejprve jsem iPhonem vyfotil modelku v ateliéru pomocí fotoaparátu a aplikace Hipstamatic (v nastaveni jsem vybral objektiv Lowy a film Blanko BL4). A snímek uložil do paměti telefonu…
2. Pro první editaci fotografie jsem sáhnul po populární aplikaci Snapseed, v níž jsem snímek modelky otevřel a připravil pro další úpravy.
3. Pak následoval jednoduchý krok – výřez (pomocí funkce Crop) na větší detail, ale při zachování původního formátu do čtverce.
4. Následovala volba funkce Tune Image, pomocí které jsem obrázek v celé ploše zesvětil a nachystal k dalším úpravám tím, že jsem ho jednoduše znovu uložil.
5. Dalším krokem byla volba funkce Drama, kde jsem si zvolil jeden z přednastavených filtrů (konkrétně s názvem Drama 2) a obrázek opět uložil. Tentokrát nejen v aplikaci, ale už i jako „finální“ verzi zpět do galerie iPhonu.
6. A takhle vypadá výsledek po první úpravě v aplikaci Snapseed.
7. Přichází chvíle pro „skok“ do jiné aplikace. V tomto případě padla volba na uměleckou app s názvem Glaze. V ní jsem obrázek modelky znovu otevřel a v nabídce kreativních filtrů vybral ten, který mě nejvíce pro konkrétní typ obrázku zaujal. Algoristmus začal zpracovávat a „deformovat“ obraz.
8. A tohle je možný výsledek. Zkoušel jsem nicméně ještě další varianty zkreslení. Pojmenujme si to jako „Fázi hledání“. Který konkrétní efekt jsem zvolil, poznáte podle malé modré tečky na vybraném filtru.
9. Tady je další z možných variant (efektů), které jsem zkusil a mohl použít.
10. A nebo tahle verze. Z mého pohledu asi nejhorší. Příliš nevyvážená a „roztříštěná“. Taková „mdlá“… A moc destruktivní.
11. Po několika pokusech jsem se vrátil k původnímu „setu“ efektů. Z mého pohledu nabízel pro konkrétní typ fotografie vizuálně nejzajímavější zkreslení a následnou proměnu na „olejomalbu“.
12. Nakonec u mě tedy vyhrála volba efektu a textury, která se podobá abstraktnímu stylu. Takhle vypadá další mezistupeň-výsledek.
13. Tady bychom mohli skončit. Jenže já jsem chtěl obraz sytější, kontrastnější. Proto jsem ho znovu otevřel zpátky v app Snapseed a aktivoval první z funkcí – automatickou korekci (vyvážení kontrastu) obrazu.
14. A posléze ještě opět s pomocí nástroje Tune Image v app Snapseed zvolil funkci BRIGHTNESS (JAS), díky níž jsem právě jas „potlačil“ a celý obraz ztmavil. Konkrétně o 13 stupňů. Zkrátka podle citu.
15. Potom už zbývalo jediné. A sice obrázek před finálním uložením zpět do galerie iPhonu opět v app Snapseed pomocí funkce DETAIL doostřit. Ostřetí zpravidla nechávám na konec. A to u všech postupů. A pozor! Není na místě to přehánět. Přeostření zpravidla obraz „zničí“ a výsledek se vám nebude líbit. Ani na webu, ani při tisku na fotopapír.
16. A jsme u konce. Po mírném doostření stačí obrázek uložit opět do galerie iPhonu. A tohle je výsledek celého procesu.
Během postupu jsem použil následující fotoaplikace: [appstore id=“342115564″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“439438619″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“521573656″ store=“CZ“ style=“infobox“]