V dnešním 2. dílu naší nové rubriky FOTOŠKOLA si ukážeme postup, jak snadno a rychle dostat do kterékoliv vaší fotografie efekt světla, slunce či odlesku:-) Tentokrát si přitom vystačíme s jednou aplikací, konkrétně app LensFlare, na níž najdete odkaz do App Store tradičně na konci článku. Podobných nástrojů existuje více, ovšem tenhle je právem považován za jeden z nejlepších. Možná pro svoji jednoduchost a vydařenou knihovnu efektů. Některé z nich jsem objevil i ve fotografiích několika českých instagramistů, z nichž část v různých diskusích pod svými příspěvky sklízí chválu od fanoušků za to, jak skvěle a často dokáží fotografovat s využitím „slunce“ či „odlesku“, a jak je to „supeeeer“:-) Aby ne, když jsou tam díky editaci uměle přidané, že jo:-) Nic proti, každý ať si tvoří, jak uzná za vhodné. Jisté je, že pokud použijete tenhle typ efektu jednou za čas a s rozvahou, může vašim snímkům dodat nečekaný „lesk“:-) Takže, vzhůru do toho!
1. Úvodní stránka při otevření app LensFlare vás vyzve k nahrání nebo pořízení fotografie.
2. Já jsem vybral první možnost a z galerie iPhonu nahrál snímek, který jsem před časem pořídil na výletě svým přátelům. Tradiční západ slunce a silueta zamilovaného páru. Ideální „testovací“ obrázek pro podobné úpravy:-)
3. Dalším krokem byla volba tlačítka EFFECT v menu dole na listě. Následně se vám zobrazí dvě knihovny efektů (lesků, světel…) ANAMORPHIC LENS a SPHERICAL LENS, který jsem nakonec při úpravě použil.
4. Potom jsem zvolil konkrétní efekt z nabídky knihovny. Výběr padl na GREEN LASER, který na screenshotu vidíte v jemném modrém orámování.
5. Jakmile na efekt kliknete, zobrazí se vám ve vaší fotografii. UPOZORNĚNÍ: V app LensFlare nehledejte tlačítko pro krok zpět. Pokud už jste si efekt vybrali a chcete zvolit jiný, klikněte opět na položku EFFECTS. Výběr můžete opakovat stále dokola. Jakmile si ale vybere finální a jste s ním spokojeni, zbývá pouze hotový snímek znovu uložit do galerie iPhonu. Tradiční návrat postupu editace v krocích tu ale není!
6. S vybraným efektem se můžete „pohybovat“ po celé ploše fotografie a najít pro něj ideální umístění. Dělá se to jednoduchým dotykem jedním nebo dvěma prsty. V případě dvou můžete mírně ovlivnit i „rozložení a tvar“ odlesku. Na screenshotu dole vidíte, že jsem efekt přesunul do pravého horního rohu snímku.
7. A tady zase přímo do středu skutečného slunce, které bylo na původním originálním snímku. Mimochodem, aplikace dovoluje i zobrazení vaší volby na šířku, aby jste lépe viděli, jak efekt na obrázku působí. Editovat na šířku můžete také, ale není to pohodlné. Nástroje jsou přizpůsobené spíš pro zobrazení na výšku.
8. A tady je další z mnoha variant pro umístění vámi vybraného efektu. V tomto případě mírně vlevo nahoru. Výběr místa je opravdu jen a jen na vás.
9. Jakmile jste spokojení s výběrem typu a umístění efektu, můžete provést jeho další editaci. Například změnu barevné kombinace odstínů, zesvětlení či ztmavení. Stačí kliknout na tlačítko EDIT opět na dolní liště v menu a použít zobrazené „posuvníky“.
10. V následujícím screenshotu vidíte, co jsem si vybral já. U BARVY (COLOR) jsem zvolil červený odstín, u JASU (BRIGHTNESS) maximální možné zesvětlení.
11. To ale není vše. LensFlare dovoluje například i použití filtrů – textur. Dostanete se k nim kliknutím na tlačítko FILTERS opět dole na liště hlavního menu. Já jsem tuhle možnost ale záměrně vynechal.
12. Místo toho jsem se vrátil zpět do položky EDIT, kde najdete i další nástroje pro „doladění“ finální podoby efektu (odlesku, světla…), který jste si v knihovně vybrali. Konkrétně lze ovlivnit 4 styly: SCALE, ASPECT, SOURCE a ARTIFACTS. Na screenshotu vidíte moje volbu nastavení u jednotlivých stylů.
13. A jsme u konce. Tedy, téměř. Po ukončení editace zbývá jediné – uložit „finální“ snímek zpět do galerie Camera Roll vašeho iPhonu. Ikonu pro „sdílení“, tedy i ukládání fotek najdete v tomto případě vpravo nahoře.
14. A tohle je výsledný obrázek. Alespoň pro ukázání postupu, který si právě čtete. Já jsem ale udělal ještě 1 krok. Takovou tečku na konec.
15. A sice to, že jsem upravený obrázek otevřel v aplikaci PS Photoshop EXPRESS a fotografii po editaci v app LensFlare ještě mírně doostřil. Doporučuji to, ale není to nutné. Použít k tomu můžete i jinou app, která tuhle funkci nabízí.
16. Hotovo !!! Nebo ne? Ale jo, tohle je už opravdu definitivně dokončený obrázek. Pokud vám to i tak nestačilo, mrkněte ještě na malý BONUS, v němž vám ukážu, jak se dá do jednoho obrázku vložit i několik odlesků a světel:-)
BONUS:
1. Pokud chcete zvolit víc odlesků či jiných světelných efektů a vložit je do 1 fotografie, není nic lehčího, než použít v app LensFlare nástroj pro přípravu vrstev – LAYERS.
2. Právě díky němu se dá vkládat (přidávat) i několik efektů za sebou a pochopilně s každým libovolně posouvat v obrázku. Pokud jich zvolíte moc, není problém část z nich smazat.
3. A takle to vypadá, když použijete hned 4 různé světelné efekty. Pátý, to slunce uprostřed, je přeci skutečné… Nebo ne ? 🙂
Pokud se vám nová rubrika líbí a máte nějaké dotazy na konkrétní téma, nechte nám komentář pod článkem nebo u nás na Facebooku či Twitteru. Rádi pro vás připravíme i díl, který se bude věnovat vaší oblíbené aplikaci.
TIP: Aplikace LensFlare, kterou jsme dnes použili, má „sestřičku“ jménem LensLight, která je jí velmi podobná, ale má trochu jiný typ světelných efektů. Obě najdete ke stažení v App Store zde:[appstore id=“349424050″ store=“CZ“ style=“infobox“][appstore id=“419518259″ store=“CZ“ style=“infobox“]
A ještě odkaz na app PS Photoshop EXPRESS, která se vám může někdy hodit:[appstore id=“331975235″ store=“CZ“ style=“infobox“]